X
 07.04.2017 Живот

Најскапите и најевтините градови на светот

Сингапур е најскапиот голем град на Земјата.

Ова е податок според „Economist Intelligence Unit’s Worldwide Cost of Living Survey“, а се базира на спроведени анкети на над 150 различни производи во 133 градови ширум светот.


Источна Азија и Западна Европа доминираат на врвот на табелата според трошоците за живот, додека Алмати во Казакстан е најевтиниот град.

Ова се 10 најскапи градови:

-    Сингапур
-    Хонг Конг
-    Цирих
-    Токио
-    Осака
-    Сеул
-    Женева
-    Париз
-    Њу Јорк
-    Копенхаген

Лондон е на 24 место глобално, а на 10 место на листата најскапи градови во Европа.

Ова се последните од листата градови:

-    Алмати
-    Лагос
-    Бангалор
-    Карачи
-    Алжир
-    Ченаи
-    Мумбаи
-    Киев
-    Букурешт
-    Њу Делхи

Според листата, само четири градови се од Европа во првите десет, како најскапи. Тоа е значителна промена, бидејќи во изминативе десет години, во првите десет секогаш биле европски градови.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот