X
 15.05.2017 Технологија

„iPhone“ ќе се менува

2017 е 10-годишнината од препознатливиот бренд на паметни телефони и „Apple“ ќе ја прослави со нов, радикален дизајн и додатоци.


„iPhone 8“ ќе биде најскапиот телефон кој до сега е креиран од „Apple“. Се претпоставуваше дека ќе чини околу 1000 долари, но сега се тврди дека тоа ќе биде само почетна цена, без предвидените додатоци.

Крајниот резултат би бил:

•    iPhone 7S: од $649
•    iPhone 7S Plus: од $769
•    iPhone 8: од $999

Се поставува прашањето – Дали новиот „iPhone 83 ќе вреди за тие пари? По се изгледа дека одговорот е потврден. Во план е да се воведе 5.8-инчен „OLED“ дисплеј, „all screen“ дизајн, отстранување на „home“ копчето, биометриска идентификација, „A11“ чип и без опција од 64GB.

Овие карактеристики само дополнително ја зголемуваат цената на производот. „Apple“ ќе го промовира „iPhone 8“, кога на пазарот веќе е достапен и „Samsung Galaxy S8“.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија