X
 15.05.2017 Живот

Работа каква што секој би посакал

sonista
Фото: Pixabay

20 годишниот Алекс Мачерас ја има работата од соништата - патува низ светот со нов авион и ја оценува удобноста во истите.

Патува во прва класа и ја проценува удобноста на седиштата, услугите, просторијата, вклучувајќи ги и пилотите и екипажот.

Пред полетување ги проверува ВИП просториите, во текот на летот го дегустира гурманското мени и шампањот. Благодарение на својата работа тој успеал да ги посети сите континенти.

Мачерас живее во Лондон, а кога не лета тој работи како аналитичар на авијација. Отсекогаш бил воодушевен со воздухопловството и уште како дете сакал да чита книги и магазини посветени на авионите.

На 14 години една радио станица во Англија го забележала неговиот талент и одлучила да го ангажира. На 16 години на „Sky News“ гостувал како експерт за авијација.

Работата на Алекс е да тестира нови авиони пред со нив да почнат да патуваат патници. Меѓу авионите се и оние за државните службеници, бизнисмените и политичарите.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот