X
 05.06.2017 Култура

Најчесто пребаруваните зборови на онлајн речникот „Merriam-Webster“

webster

Кори Стампер, лексикограф за „Merriam-Webster“ и авторка на „Word by Word: The Secret Life of Dictionaries“ раскажува кои зборови најчесто се пребарувани на овој онлајн речник.

„Зборовите кои очекувате дека се навистина тешки и долги всушност се најретко пребарувани бидејќи не се користени доволно често. А оние најчесто пребаруваните ќе ве зачудат бидејќи се зборови кои сметате дека сите знаат да ги пишуваат и знаат што значат - „disposition“, „ubiquitous“, „esoteric“ како и зборовите кои често пати се мешаат еден со друг - „affect“ и „effect“, вели таа.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура