29.06.2017 Култура

Најдобрите книги за 2017 година досега

книги

Еве што е најдобро од полето на литературата за 2017 година досега.

1

„Homesick for Another World“, Отсеса Мошфег - Ликовите во оваа колекција на приказни се наоѓаат во вистинската состојба на епифанија што сите ја чекаме.

2

„Тhe Idiot“, Елиф Батуман - Колку полошо било за тинејџерите кои живееле во средните 90-ти кога мејлот беше нешто ново? Во нејзиниот прв роман, Батуман, навлегува длабоко, со одличен комичен ефект.

3

„Тhe Invention of Angela Carter“, Едмунд Гордон - Анџела Картер ја промени англофонската литература, го оживеа готскиот стил и пионерскиот магичен реализам, пред да почине многу рано во 1992 година на 51 годишна возраст. Биографијата од Гордон ѝ овозможува на Анџела да биде претставена како незаборавен лик.

5

„Priestdaddy“, Патриша Локвуд - Мемоари на поет кој се враќа дома како 20 годишен бегалец. Ова е ретка книга која се движи од духовити настани до настани кои го кршат срцето, од страница до страница.

6

"The schooldays", Џ. М. Куци - Вториот том во проектираната трилогија на Нобеловиот лауреат за бегалците кои ги губат сеќавањата во чудна шпанска земја. Книгата е школо за Достоевски, Бах и Платон.

„So Much Blue“, Персивал Еверт -
Три заплети од животот на циничен уметник се испреплетуваат во овој елегантен и прогонувачки роман кој се движи од Род Ајленд до Ел Салвадор и преку медитациите за војна, љубов, семејство и уметност.

6

„South and West“, Џоан Дидион - Двете задачи на Дидион од 1970 година - да пишува за Мексиканскиот залив и за судењето на Пати Херст никогаш не биле објавени, но белешките на овие проекти собрани тука се истовремено фасцинантни историски документи кои ги откриваат одличните методи на писателот.

7

„Void Star“, Захари Мејсон - Визија од иднината полна со беспилотни суштества, вештачка интелигенција, зголемување на нивото на морето и опустошен пченкарен појас - романот на Мејсон е најголемата целебрална и застрашувачка дистопија.

8

„Wait Till You See Me Dance“, Деб Олин Унферт - Вреди и само поради самиот наслов.

солзи

„White Tears“, Хари Кунзру - Она што започнува како приказна за музика и пријателство, се движи во незгодно подрачје на културно присвојување, пред да стане призрачна приказна а срамот на американската историја.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Култура