X
 16.04.2018 Култура

Најубавите музеи во светот

Вжештената конкуренција помеѓу уметноста и архитектурата е кристално јасна кога станува збор за музеите. Големите музеи не се само посетени подари скапоцената содржина што ја имаат, туку и поради естетиката на нивниот дизајн што ја привлекува јавноста.

muzei
Фото: Marcus Bredt

Дизајнот на музеите е голема чест за архитектите, бидејќи им овозможува да ги изрезбаат нивните имиња во сеќавањата на генерациите што доаѓаат.

Во чест на тие големи згради и вредноста што ја имаат, ова се некои од најизвонредните музеи ширум светот.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура