X
 03.12.2017 Уметност

Неверојатни цртежи направени во „Мајкрософт Ексел“

1

Започнувањето на ново хоби обично бара посветеност, време и опрема, но кога 77 годишниот Тацуо Хориучи се пензионирал сакал да започне да црта - интересно е дека наместо четки, бои и платна, тој одлучил да ја искористи апликацијата веќе инсталирана на неговиот компјутер, „Мајкрософт Ексел“.

Потпирајќи се на способноста на бизнис софтверот да генерира шарени графикони што се користат за илустрирање на податоците, Хориучи го користи „Ексел“ како што Микеланџело користел бои и четки.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност