X
 26.12.2017 Култура

Топ-20 филма што ја обележаа 2017 година

Според рангирањето на „Ротен Томејтос“, веб-страница за оценување филмови, вака изгледа листата со филмови што ја обележаа 2017 година.

film
Фото: Youtube/Printscreen

1. Get Out


2. Dunkirk


3. The Big Sick


4. Wonder Woman


5. Lady Bird


6. Logan


7. Baby Driver


8. Star Wars: The Last Jedi


9. Thor: Ragnarok


10. War for the Planet of the Apes


11. Spider-Man: Homecoming


12. Coco


13. I Am Not Your Negro


14. The Florida Project


15. The Shape of Water


16. Logan Lucky


17. The Disaster Artist


18. Hidden Figures


19. Mudbound


20. The Lego Batman

 

„Get Out“ е сатиричен хорор што привлече внимание уште во февруари, кога беше номиниран за „Оскар“. На второ место се најде „Dunkirk“ - приказна од Втората светска војна во режија на Кристофер Нолан, на третото место е „The Big Sick“, полуавтобиографска романтична комедија, а на четвртото место „Wonder Woman“, филм во кој првпат суперхеројската улога ја толкува жена.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура