X
 05.01.2023 Култура

„Нетфликс“ ги објави најгледаните филмови и серии во 2022 година

Популарната стриминг-платформа „Нетфликс“ објави листа со 10 најпопуларни филмови и серии во изминатата година.

„Нетфликс“ секоја недела објавува ранг-листа на најгледаните филмови и серии, а сега е познато кои од нив биле најгледани во текот на минатата година.

Филмот „Сивиот човек“ во режија на браќата Ентони и Џо Русо постигна најмногу часови гледаност. Филмот следи оперативец на ЦИА, чиј вистински идентитет никому не е познат, кој случајно ги открива тајните на мрачната агенција и на тој начин започнува глобален лов на меѓународни убијци. Главните ѕвезди во филмот се Рајан Гослинг, Крис Еванс и Ана де Армас.

Во продолжение се десетте најгледани филма на „Нетфликс“ за 2022 година:

„The Gray Man“ - 265,9 милиони часа гледање
„The Adam Project“ - ​​260,5 милиони часа гледање
„Purple Hearts“ - 240,4 милиони часа гледање
„Hustle“ - 198,3 милиони часа гледање
„The Sea Beast“ - 190,1 милиони часа гледање
„The Tinder Swindler“ - 172,1 милиони часа гледање
„The Man From Torontо“ - 170,8 милиони часа гледање
„Senior Year“ - 167,6 милиони часа гледање
„Еnola Holmes 2“ - 158 милиони часа гледање
„Troll“ - 152,3 милиони часа гледање

Извор: Index.hr
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура