X
 17.02.2019 Култура

„Оскари“: Зошто секоја година предвидувањата на победниците стануваат потешки?

Промената на членството на Академијата ја отвора вратата за поширок спектар на победници.

Во 2016 година, како одговор на контроверзната кампања #OscarsSoWhite, Академијата за филмски уметности и науки почна да го менува членството. Целта беше да се осигури дека филмовите со иста тематика нема да се единствените што ќе освојат награда и дека на новите гласови ќе им биде дадено соодветно внимание, а најважно од сè во таа индустрија - да избегне лош публицитет.

Добрите вести за Академијата се дека нивните напори имаат сеизмички ефект врз филмовите и актерите кои освоиле номинации и награди. Но, како несакан ефект, овие промени предизвикаа предвидувањата за „Оскар“ да бидат потешки од кога било досега. За да се стават промените во контекст, Академијата во 2017 година броеше 6.687 члена. Во 2016 година Академијата додаде 683 нови членови - многу од нив жени, Афроамериканци, или луѓе чие потекло не е американско - двојно зголемување на претходниот рекорд на нови приеми во една година. Во 2017 година Академијата отиде чекор понапред и покани 774 нови члена, а во 2018 година повика 928 нови имиња.

film

Исто така, тие им отежнаа на неактивните членови да гласаат, дефинирајќи ги активните членови како оние што работеле во филмската индустрија во последните 10 години; оние што работеле одредено време во текот на три 10-годишни периоди и членови што освоиле „Оскар“ или биле номинирани. Ова исфрли постари, пензионирани гласачи кои едвај создавале филм или чија кариера завршила децении пред тоа. Новите членови се Џордан Пиле, Гал Гадот, Даниле Калуја и Дајзи Ридли. Но, додека главните имиња беа актери, Академијата исто така покани помлади режисери, Ви-фи-екс уметници и кинематографери за да балансира.

Ова е значајна промена бидејќи гласачкото членство во просек било над 60 години, мажи и белци. Тие сакале предвидливи работи - филмови со протагонисти мажи, филмови за големите мажи на историјата и тие гласале на релативно предвидливи начини. Најголемиот блок биле актерите, така што филмовите со големи, впечатливи централни изведби имале тенденција да бидат фаворизирани, додека техничките и жанровските филмови (како „Лудиот Макс: Пат на бесот“) биле исклучени од големите награди.

Taка денес предвидувањата за „Оскарите“ станаа исто толку наука колку уметност.

„Златните глобуси“ се лош показател за победниците за најдобар филм и посилните актерски категории. Наградите „Гилд“ се подобри предвидувачи на актерските награди, иако нивната голема награда ретко е иста со наградата за најдобар филм на „Оскарите“. И филмскиот фестивал во Торонто има многу подобри предвидувања за „Оскарите“ отколку победниците на Канскиот филмски фестивал или филмските фестивали во Венеција.

Еден историски силен индикатор беа наградите од продуцентите за најдобар филм: Академијата се одлучила за истиот победник во 20 од 30 наврати. Но, се чини дека оваа година врската е заслабена.

Но, треба да се земе предвид тоа што се менуваат видовите на филм за кои претпоставуваме дека ќе освојат „Оскар“. Во 2017 година сите се обложуваа на „Ла Ла Ленд“ дека ќе освои „Оскар“ за најдобар филм. Впечатокот беше потврден пред самиот крај на церемонијата кога Дамјан Чазел ја освои наградата за најдобар режисер, а Ема Стоун за најдобра актерка. Сепак, на крајот од вечерта луѓето беа изненадени кога филмот „Месечина“ ја освои наградата за најдобар филм.

И минатогодишните кандидати да беа кандидати за „Оскар“ пред неколку години, филмовите „Три билборди надвор од Ебигн, Мисури“ или „Данкирк“ најверојатно ќе освоеја „Оскар“ за најдобар филм. Но, во 2018 година за најдобар филм беше прогласена чудната љубовна приказна на Гиљермо дел Торо, „Формата на водата“.

И оваа година тешки се предвидувањата. „Рома“ и „Фаворитот“ водат со по 10 номинации - ако победи кој било од овие два филма, ќе биде надвор од нормата. „Рома“ е на шпански јазик, а ниту еден филм на странски јазик не освоил „Оскар“ за најдобар филм. Во меѓувреме, „Фаворитот“ е филм со три главни женски лика и нема големи машки улоги, што традиционално не би донел „Оскар“. Освен тоа, вклучува врска помеѓу две жени, што би било вторпат да победи филм со хомосексуална тема (по „Месечина“).

Дури и победата на „Зелената книга“ би била чудна; и тука има лик кој е хомосексуалец, а филмот се фокусира на Афроамериканец, традиционално недоволно застапена група на „Оскарите“. Всушност, единствената номинација за најдобар филм што не содржи ЛГБТ-лик е „Ѕвездата е родена“, но дури и оваа романса почнува во кафуле за трансвестити.

Постои и промена на начинот на кој Академијата ги разгледува филмовите за големите награди. Филмовите што некогаш не би биле ни номинирани, како „Викај ме со твоето име“, „Рома“, „Лејди Брд“ и „Месечина“ - успеаја да станат кандидати за големите награди, а ова е за прослава.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура