X
 17.02.2020 Живот

Рецепти за среќа од различни земји што треба да ги примените

Луѓето од различни земји имаат многу различни идеи за тоа што е вистинска среќа. Исто така, за различни нации среќата може да значи спротивни нешта.

1. Италија


Желбата на италијанскиот народ да се облекува добро, да остави добар впечаток пред другите и да го живее својот живот е во основата на националната филозофија за среќа и е наречена „бела фигура“. Буквално преведено значи „убава слика“. За да ја почувствувате италијанската среќа, уживајте во секој момент: кога одите на прошетка проучете го светот околу вас; уживајте во секој залак; кога избирате што да носите, замислете ја целата ваша слика.

2. Ирска

Ирците се многу комуникативни луѓе. За нив е многу важно да бидат дел од нешто поголемо. Ако сакате да бидете среќни како Ирците, одете на фудбалски натпревар со вашите пријатели или пејте песна придружена со гитара во близина на оган.

3. Индија


Во Индија се вреднуваат флексибилноста и снаодливоста. Мештаните ги гледаат старите работи од различен агол и не е проблем да направат нешто неверојатно со употреба на обични материјали. Секако, ја имаат оваа вештина бидејќи постојат многу ограничувања во нивните животи. За да бидете среќни како Индијците, обидете се да размислувате пошироко кога се справувате со тешки ситуации.

4. Турција

Во Турција се цени можноста да се направи чекор пополека. „Ќеф“ е зборот што Турците го користат за да опишат среќа. За да се приближите до оваа турска хармонија, можете да шетате на морскиот брег или да седите на балкон со шолја кафе.

5. Шведска


Швеѓаните се обидуваат да користат што е можно помалку работи за да бидат свесни потрошувачи. Нивната идеја за среќа може да се опише како: ни премногу ни премалку, туку вистинската количина. Не е тешко да се постигне шведската среќа: она што треба да го направите е да имате добра колекција облека што можете да ја користите неколку сезони по ред, да ги купите само најпотребните работи во вашиот дом и да јадете едноставна и здрава храна.

6. Јапонија

Љубовта на Јапонците кон природата почнала со филозофијата наречена ваби-саби. Жителите на Јапонија се многу внимателни кон нивните старомодни чинии и тие не сакаат ништо што е направено да изгледа вештачки старо. Идејата дека совршенството се наоѓа во несовршеноста се нарекува „кинтсуги“ - уметноста на реставрацијата. Исто како што лузните ја истакнуваат индивидуалноста на луѓето, пукнатините на садовите ги прават уникатни и посебни. За да ја почувствувате јапонската среќа, не фрлајте скршена вазна, туку поправете ја и престанете да ги криете гребениците на старата дрвена маса.

7. Шкотска

Шкотскиот народ навистина ја цени својата култура. Тие сакаат да шетаат и да посетуваат средновековни замоци и да вкусуваат храна направена од нивните национални рецепти што се пренесуваат од генерација на генерација. Ако сакате да ја почувствувате шкотската среќа, патувајте низ вашата земја и научете ги традициите и обичаите.

sreka
Фото: Pixabay

8. Швајцарија

Целата идеологија поврзана со среќата го носи името на познатиот тенисер Роџер Федерер. Швајцарците таа филозофија ја нарекуваат федереризам. Ги ценат точноста, редот и подготвеноста за работа. Според мислењето на луѓето во Швајцарија, треба да бидете успешни за да бидете среќни. Ако сте среќни затоа што сте ги постигнале целите во вашата работа и вашето хоби, тогаш дефинитивно сте „федерерист“.

9. Данска

Иако луѓето во Данска не се работници за пример, тие имаат посебен став кон работата. Тие дури имаат и посебен збор: „арбејдсглаеде“ што значи „среќа и радост од работата и знаењето дека сте добар работник“. За да ги искусите овие емоции, не треба да сметате дека вашата работа е здодевна.

10. Хаваи

Долго време на Хаваи беше норма да се споделуваат работите со другите. Правете работи што ќе ги израдуваат вашите пријатели и роднини.

11. Норвешка

Норвежаните навистина ги ценат удобноста и топлината. Тие не можат да замислат забава без волнени или плетени чорапи. За да им биде топло, луѓето пијат какао. Зборот „коселиг“ ја изразува желбата да имате удобен одмор. Не е тешко да се постигне норвешката среќа: едноставно најдете нешто што ќе создаде домашна атмосфера и направете прослава за вашите пријатели и семејство.

12. Уганда

Сигурно се сеќавате на песната „Хакуна Матата“ од популарниот цртан филм „Кралот лав“. Фразата значи „нема проблеми“ и тоа е основата на филозофијата на луѓето што живеат во Уганда. За да се приближите до овој позитивен начин на размислување, треба да се смеете неколку часа и да ги „исплашите“ негативните зборови со танц.

13. Франција


Французите се навикнати да живеат според принципот „помалку и побавно“. Во Франција луѓето не се обидуваат да прават многу работи во краток временски период. Ако го сакате романтичниот француски пристап, можеби ќе најдете среќа така што ќе поминете време релаксирајќи се. Отстранете ги сите ваши „важни“ должности, нарачајте кроасан и шолја кафе и гледајте низ прозорецот. Не одете во трговски центар, туку купете ги само најпотребните работи во помалите продавници.

Извор: Brightside.me
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот