X
 17.03.2024 Живот

Скриеното јужнокорејско село на неколку метри од Северна Кореја

Малото село Даесонг-донг се наоѓа длабоко во срцето на корејската демилитаризирана зона: појасот на ничија земја што ги дели Северна и Јужна Кореја.

Јужнокорејци, многумина во нивните 80-ти и 90-ти години, живеат на само неколку метри од Северна Кореја, што значи дека ноќе и дење ги чуваат стотици војници.

Селото било основано кон крајот на Корејската војна како симбол на мирот, но 70 години подоцна, Корејскиот Полуостров и понатаму е поделен, а во текот на изминатата година тензиите меѓу двете земји се разгореа.

 

Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот