X
 01.06.2016 Култура

Уличната храна во Северна Кореја


Едно видео неодамна објавено на „YouTube“ покажува што се јаде на улиците во Пјонгјанг, Северна Кореја.

Фотографот Џака Паркер живее во градот со својата сопруга и барајќи вегетаријанска храна успеал да ги сними граѓаните кои јадат улична храна.

Од видеото може да видиме дека на улиците во Пјонгјанг се јадат палачинки, но се забележуваат и колбаси и суши.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура