X
 17.08.2018 Култура

Работи што не сте ги знаеле за Арета Френклин, кралицата на соул-музиката

Арета Френклин, кралицата на соул-музиката, беше позната по нејзиниот моќен глас и големите хитови „You Make Me Feel Like A Natural Woman“, „Day Dreaming“, „Jump To It“, „Freeway of Love“, но постојат и неколку други интересни факти за нејзиниот личен живот и кариера.

- Арета Френклин сама научила да свири на пијано, без воопшто да знае како да чита ноти.

- Нејзините музички почетоци биле во Детроит - како дете, таа била дел од црковниот музички хор на нејзиниот татко.

- Како тинејџер патувала со Мартин Лутер Кинг Џуниор. Подоцна пеела на неговиот погреб во 1968 година.

- Таа била првата жена примена во Куќата на славните на рокенролот, во 1987 година.

- Нејзиниот редок четириоктавен дијапазон на гласот и нејзиното моќно присуство беа магија.

- Во 2005 година Френклин го доби Претседателскиот медал за слобода, највисока американска граѓанска награда. Овој медал го доби за нејзините животни достигнувања во уметноста.

- Таа пеела на три претседателски инаугурации.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура