X
 17.09.2020 Живот

Најголемата органска градина на покрив во Азија може да произведе 20 тони храна годишно

Органското урбано земјоделство, обновливите извори на енергија и прекрасното уредување се споени во едно на градината на покривот на Универзитетот „Тамасат“, која се протега на 22.000 квадратни метри.

2

3

Фирмата за пејзажи и урбан дизајн „Ландпроцес“ во Бангкок ја дизајнирала органската градина како одговор на големата урбанизација на главниот град на Тајланд и зголемената грижа за недостиг на храна и вода во услови на климатска криза. Опремен со соларни панели што произведуваат до 500.000 вати на час и системи за собирање дождовница за наводнување, универзитетот одгледува повеќе од 40 вида култури, вклучувајќи ориз, автохтон зеленчук, овошје и др.

4

5

- Лекциите за тајландското земјоделство, пејзажот и природната почва се вметнати во зелениот покрив, едуцирајќи ги идните лидери да се приспособат и да ги прифатат климатските предизвици преку градење одржливи градови за наредните генерации - велат од универзитетот.

Извор: Inhabitat.com
Фото: Thammasat University
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот