X
 17.12.2023 Наука

Погледнете како изгледа кога вселенско летало удира во атмосферата на Земјата

Американската вселенска агенција НАСА објави спектакуларна снимка од сондата „Орион“ како удира во атмосферата на Земјата со брзина од 11 километри во секунда. Тоа е 32 пати побрзо од брзината на звукот.

Видеото е снимено за време на мисијата „Артемис 1“ на НАСА минатата година, а сега конечно е објавено. Мисијата „Артемис 1“ се упати кон Месечината минатиот ноември и служеше како прв тест на НАСА на масовен вселенски систем за лансирање што еден ден треба да ги врати луѓето на Месечината, а подоцна да ги однесе на Марс.

Сондата „Орион“ е наменета за повеќекратна употреба и во неа има место за екипаж составен од четири лица. По тест-мисијата до Месечината, при враќањето удри во атмосферата на Земјата и потоа се спушти со падобран во Тихиот Океан.Извор: Green
Насловна фотографија: X (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука