X
 25.04.2023 Живот

НАСА објави спектакуларни видеа од планетата Земја од вселената

Пред неколку дена НАСА објави спектакуларни видеа со висока резолуција од планетата Земја, направени од вселената.

- Луѓето што беа во орбитата на Земјата имаа уникатна можност да ја видат нашата планета од сосема поинаков агол. Велат дека оваа сина вселенска топка е прилично убава и предизвикува страхопочит кога се гледа од далечина од 400 километри - пишува вселенската агенција.Извор: 6yka.com
Фото: NASA
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот