X
 11.01.2018 Живот

Како јутјуб-ѕвезда со 11 милиони следбеници ги користи социјалните мрежи?

1

Кога јутјуб-ѕвездата Мариале Мареро се преселила од својата родна Венецуела во Америка, тоа не било поради социјалните мрежи и развивањето на работата. Таа се преселила уште во 2014 година во Питсбург поради мажот, кој во овој град се школувал, но и поради многубројните можности за подобар живот.

Сега Мареро има над 11 милиони следбеници низ три канали за промоција, а нејзината публика ја сочинуваат луѓе од шпанското и од англиското говорно подрачје. Таа почнала со канал на англиски јазик, кој денес го посетуваат над 1,6 милион интернет-корисници.Различни канали за различна публика

Мареро објаснува дека има три јутјуб-канали што ѝ овозможуваат да бара различни видови видеа. „Сите мои три канали имаат целосно различна публика“, објаснува таа.

Нејзиниот оригинален канал на шпански јазик е фокусиран на убавината - таа ги следи трендовите и е наменет за помладата публика. Нејзиниот „влог“ канал го претставува нејзиниот „секојдневен живот“, каде што таа не е секогаш среќна, а таргет-група ѝ се дваесетгодишниците, односно нејзините врсници.

Нејзиниот канал на англиски јазик ги привлекува Хиспаноамериканците како таргет-група, но публиката е многу поширока.

Vampyyy ❤️💋 Products used: ✨ @smashboxcosmetics primerizer ✨ @eosproducts lip balm ✨ @colourpopcosmetics liquid highlighter ✨ @smashboxcosmetics studio skin foundation 3.0 ✨ @lancomeofficial teint idole ultra wear concealer ✨ @itcosmetics perfect lighting magic wand ✨ @lauramercier translucent setting powder ✨ @benefitcosmetics Brow pomade 5 ✨ @urbandecaycosmetics Primer potion ✨ @toofaced clover a girl best friend palette ✨ @eylureofficial X @nikkiphillippi Lashes ✨ @tartecosmetics amazonian clay blush ✨ @buxomcosmetics big tease voluminous mascara ✨ @hudabeauty Winter highlight palette ✨ @maccosmetics lipsticks - Niki Minaj the pinkprint and retro matte liquid lip ✨ @kissproducts nails 💅🏻💅🏻💅🏻 _________ Este look me hace sentir como una vampiraaa 😂🙈 Que dicen amorcitos? ❤️ y ya hay VIDEO NUEVO en mi canal principal no se lo pueden perder youtube.com/Mariale 🎉 es algo nuevo y distinto, les gustó?? 😍😍😍😍 #smashboxsquad #smasboxcosmetics #toofaced #makeuptutorial #makeup #urbandecay #benefitcosmetics #lauramercier #lauramerciertranslucentpowder #colourpopcosmetics #colourpop #huda #hudabeauty #buxom #buxomcosmetics #lancome #mac #maccosmetics #eylurelashes #itcosmetics #mua #makeupbyme #makeupvideos #kissnails #tartecosmetics #tarte

A post shared by Mariale Marrero (Mar) 💕 (@mariale) on


Како таа ги користи социјалните мрежи?


„Фејсбук“ - Забавни работи што ги споделува со пријателите.

„Инстаграм“ - „Погледнете колку сум магична“ - тоа е главната порака на постовите. Брендовите сакаат да работат со „Инстаграм“ и затоа таа во голема мера ја користи оваа мрежа.

„Снепчет“
  - „Ја напуштив оваа мрежа поради инстаграм-приказните - тие се многу поголеми, особено затоа што привлекуваат спонзори“.

„Твитер“ - Преку оваа социјална мрежа може да го споделува нејзиното мислење, но не премногу. „Може да биде опасно“, вели таа.

„Јутјуб“ - Нејзините почетоци биле токму на оваа видеоплатформа и таа е горда на фактот дека е ѕвезда таму. Вели дека сама ги уредува видеоснимките и дека сака да контролира. Исто така, таа ја критикува оваа платформа бидејќи смета дека „Јутјуб“ не се грижи за своите корисници.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот