04.03.2018 Живот

Мнемоника - реченици за да го поттикнете вашето општо знаење

Од кралски жени до мудрости напишани на камења, во продолжение прочитајте неколку реченици што ја поттикнуваат меморијата и на вашето општо знаење му даваат поттик:

1. „Големата тајна го скрива нејзиното минато“ – сопругите на Хенри VIII

Мнемониката за да се запомнат имињата на сите 6 жени на кралот е комплицирана бидејќи има 3 Катерини, а на некои од нив името им започнува со „К“, а не со „С“. Но, со реченицата „Големата тајна го сокрива нејзиното минато“ може да се помогне во сеќавањето на драматичните животи на Катерина од Арагон, Ен Болејн, Џејн Сејмур, Ен од Ливс, Катерина Хауард и Катерина Пар.

2. „Мајката доаѓа во посета секој понеделник, останува до пладне“ – планетите

Сè додека Плутон не беше прогласена за планета-џуџе во 2006 година, реченицата „Мојот многу лесен метод само што се забрза во именувањето планети“ им помогна на многу луѓе да се сетат на редоследот на планетите од најблиската до најдалечната од Сонцето. Може да се користи истата реченица и да се испушти Плутон, но за да се сетите на редоследот Меркур, Венера, Земја, Марс, Јупитер, Сатурн, Уран и Нептун, обидете се со „Мајката доаѓа во посета секој понеделник, останува до пладне“.

3. „Среќниот Хенри живее покрај боровата колиба“ – хемиските елементи

Од симболи до атомски броеви за групи и периоди, секој студент по хемија знае дека има многу работи за паметење кога се работи за Периодичниот систем. Но, кога треба да се запомнат имињата на самите елементи, може да се проба со горенаведената реченица. Тоа не само што помага во сеќавањето на првите 6 елементи (водород, хелиум, литиум, берилиум, бор, јаглерод), туку помага и во сеќавањето на нивните хемиски симболи (H, He, Li, Be, B, C).

4. „Големите горила јадат хот-дог, не студена пица“ – централни американски земји

Ако се мачите да ги запомните имињата на 7 земји од Централна Америка, оваа реченица ќе ви помогне, па тука се: Белизе, Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагва, Костарика и Панама.

5. „Секое добро момче заслужува услуга“ – забелешки

Во музиката оваа реченица е познат метод за запомнување забелешки во врска со текстот на песната „Муди блуз“.

6. „Добрите кучиња секогаш јадат“ – жиците на виолината

За да се сетите и на најниските, па и на највисоките ноти на жиците на виолината, кажете ја оваа реченица.

7. „Слоновите и магарињата имаат големи уши“ – жици на гитара

Запаметете ја оваа реченица за да ги запомните нотите на 6-те жици од стандардна гитара.

8. „Големите актери секогаш го развиваат секој можен ресурс, совршено земајќи ја можноста за триумф“ – скапоцени камења поврзани со месецот на раѓање

Со оваа реченица ќе можете да го запомните редоследот на 12 традиционални скапоцени камења врз основа на месецот на раѓање: гранат (јануари), аметист (февруари), аквамарин (март), дијамант (април), емералд (мај), бисер (јуни), рубин (јули), перидот (август), сафир (септември), опал (октомври), топаз (ноември), тиркиз (декември).

9. „Уште една Том мачка, фатена како дреме“ – римски императори

Августин, Тибериус, Калигула, Клаудиус и Неро.
Подготвил: М.П.

Живот