X
 18.02.2023 Наука

Бракот може да го спречи развојот на дијабетес тип 2

Ако сте во брак или живеете заедно, тоа може да го спречи развојот на дијабетес тип 2 без разлика дали сте среќни во врската, покажува истражување.

Претходните истражувања покажаа дека среќните бракови имаат голем број здравствени придобивки во споредба со самците, вклучувајќи подолг живот, помалку мозочни и срцеви удари, помалку депресија и поздрава исхрана.

Ново истражување конкретно го анализирало нивото на шеќер во крвта кај постарите луѓе, откривајќи дека бракот или заедничкиот живот помага да се задржи нивото на шеќер под контрола.

Се покажа дека ова е точно без оглед дали луѓето во брак се среќни или под стрес.

Експертите од Универзитетот во Луксембург и Универзитетот во Отава во Канада ги проучувале податоците од англиската студија за стареење на 3.335 возрасни лица на возраст од 50 до 89 години кои немале дијабетес на почетокот на истражувањето.

Истражувањето опфатило податоци собрани од примероци од крв кои ги мереле нивоата на просечна гликоза во крвта. Луѓето биле анкетирани за тоа дали имаат сопруг, сопруга или партнер со кој живеат и им биле поставувани прашања за нивото на стрес и поддршка во врската. Податоците покажале дека 76 отсто од луѓето биле во брак или живееле со некого.

Научниците откриле дека квалитетот на врската не влијае значително врз просечното ниво на гликоза во крвта, што укажува на тоа дека поддршката или лошите односи во врската се помалку важни отколку да се има воопшто врска.

- Генерално, нашите резултати покажуваат дека брачните/партнерските односи се обратно поврзани со нивоата на гликоза во крвта, без оглед на димензиите на брачната поддршка или стресот. Исто така, се чини дека овие односи имаат заштитен ефект против нивоата на гликоза во крвта над прагот за преддијабетес - велат научниците.

Дијабетесот погодува околу 422 милиони луѓе низ светот, главно со низок и среден приход, а според Светската здравствена организација, најмалку 1,5 милион луѓе умираат годишно како резултат на дијабетесот.

Извор: Healthnews.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука