X
 18.04.2022 Здравје

СЗО истражува случаи на ретко и тешко оштетување на црниот дроб кај совршено здрави деца

Светската здравствена организација разгледува случаи на тежок акутен хепатит кај деца во Обединетото Кралство, Ирска и во Шпанија.

Случаите не беа поврзани со хепатит А, Б, Ц, Д и Е, вируси кои најчесто ја предизвикуваат болеста.

До денес се идентификувани 74 случаи кај деца под 10 години во Обединетото Кралство, помалку од пет случаи се идентификувани во Ирска, а три се потврдени во Шпанија. Официјални лица во секоја земја, исто така, ја истражуваат причината, соопшти СЗО. Не се пронајдени врски меѓу децата во Велика Британија.

Официјалните лица во САД истражуваат девет случаи на тежок акутен хепатит кај деца, кој исто така не бил предизвикан од вирусите што вообичаено предизвикуваат хепатит.

Одделот за јавно здравје во Алабама во петокот објави дека од ноември 2021 година биле идентификувани девет случаи на овој акутен хепатит кај деца под 10 години.

СЗО рече дека причината за ова откажување на црниот дроб е сè уште нејасна и е под истрага, но рече дека аденовирус, респираторно заболување кое вообичаено предизвикува настинка, може да биде вклучено.

Во Алабама сите девет деца биле позитивни на аденовирус 41. Карен Лендерс, окружен медицински службеник за Одделот за јавно здравје во Алабама, изјави дека случаите биле пронајдени во различни делови на државата и тие не нашле никакви врски меѓу децата.

- Погодените деца беа од целата држава Алабама, а епидемиолошката поврзаност меѓу нив не е утврдена. Ниту едно од овие деца немало никакви основни здравствени состојби - велат од Одделот за јавно здравје во Алабама.

Од Одделот додаваат дека Центарот за контрола и превенција на болести развива национален здравствен совет за пребарување за клинички слични случаи.

Се смета дека пандемијата можеби одиграла улога, со оглед на тоа што погодените деца можеби не биле изложени на широк спектар на бактерии за време на пандемијата и затоа биле поподложни да се разболат по олабавувањето на мерките против ковид-19.

Извор: Business Insider
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје