18.11.2021 Живот

Сезонска депресија - зошто се случува и како да се справите со симптомите?

Со оглед на тоа што времето станува постудено и деновите се пократки, некои луѓе забележуваат дека имаат помалку енергија и не се позитивни. Иако овие чувства може да бидат привремени кај некои, секој трет човек во текот на есенските и зимските месеци се бори со еден вид депресија позната како сезонско афективно нарушување.

Симптомите на ова нарушување може да варираат од благи до тешки, но обично вклучуваат:

- Лошо расположение;
- Губење интерес или задоволство за работи во кои претходно уживавте;
- Промена на апетитот (јадете повеќе од вообичаено);
- Промена во сонот (обично премногу спиете);
- Се чувствувате безвредни.

На истражувачите сè уште не им е јасно што го предизвикува ова нарушување, но веројатно е сложено и повеќеслојно. Некои истражувања посочуваат дека тоа може да се должи на неправилно функционирање на хипоталамусот (областа на мозокот што ги регулира биолошките процеси, како што се расположението, спиењето и апетитот) или производството на премногу мелатонин (хормон кој го контролира нашиот циклус на спиење и будење). Некои истражувачи сметаат дека тоа може да се должи и на нарушениот деноноќен ритам - природниот, внатрешен процес кој го регулира нашиот циклус за сон и будење.

Се разбира, може да има и други фактори. На пример, некои истражувања покажуваат дека жените може да имаат поголема веројатност да доживеат ваков вид депресија - иако, поради недостиг на специфични истражувања, не е сигурно дали овие родови разлики навистина постојат и ако е така, зошто.

Како да ја пребродите оваа депресија?

Некои луѓе забележуваат дека нивните симптоми почнуваат да се подобруваат кога ќе почнат да се менуваат годишните времиња и кога ќе се приближи пролетта. Но, тоа не значи дека нема многу работи што луѓето можат да ги направат во текот на зимските месеци за да си помогнат подобро да се справат со ваквите симптоми.

За луѓето со овој вид депресија, главните препорачани третмани се психолошки интервенции (како што се терапии за зборување) или земање лекови (како што се антидепресиви). Истражувањата покажуваат дека когнитивната бихевиорална терапија (која се фокусира на предизвикување на нашите вознемирувачки мисли и менување на нашето однесување) е ефикасен третман за овој вид депресија.

Исто така, моментално се истражува и терапијата со светлина. Имајќи предвид дека е терапија во подем, истражувањата во врска со нејзината ефикасност се неконзистентни. Но, една студија покажа дека терапијата со светлина може да биде ефикасен начин за управување со симптомите на овој вид депресија кога се користи во комбинација со антидепресиви.

депресија
Фото: Freepik

Покрај барањето стручна помош, има уште неколку работи што луѓето можат да ги направат за да се справат со симптомите на овој вид депресија.

Излегувањето надвор и добивањето природна дневна светлина е една работа што луѓето можат да ја направат за себе. Според една студија, добивањето повеќе природна светлина во текот на денот може да помогне за подобрување на симптомите. Истражувачите на студијата ги навеле учесниците или да одат на дневна едночасовна прошетка на отворено или да користат вештачка светлина со мала доза 30 минути дневно во период од една недела.

Учесниците што оделе на дневна прошетка покажале значителни подобрувања во сите симптоми на депресија, во споредба со оние што биле изложени на вештачка светлина. Иако е неизвесно зошто дневната светлина може да ги подобри симптомите, тоа сепак може да биде лесна и ефикасна работа што луѓето можат да ја направат за да го подобрат своето расположение.

Истражувањата, исто така, покажуваат дека факторите на животниот стил (како што се нивоата на вежбање и исхраната) можат да играат важна улога и во предизвикувањето и во управувањето со депресијата. Кога станува збор  за овој вид депресија, има докази дека вежбањето може да ги подобри симптомите.

Повторно, сè уште е нејасно зошто е така. Но, истражувањата покажаа дека тоа може да биде поврзано со промените во нашиот деноноќен ритам.

Важно е да се консултирате со вашиот лекар за симптомите и чувствата - особено ако симптомите не се подобрат или ако состојбата станува тешка за справување.

Извор: The Conversation
Фото: Freepik