X
 19.05.2021 Живот

Акушерката Николина Ралевски раскажува како во Германија се организира породувањето дома

Мириси збогатени со етерични масла, тивка музика, топол и смирувачки амбиент, простор исполнет со сигурност и доверба, удобен кревет, перница, раката на партнерот и смирувачки тон од бабицата, која дава инструкции за техники за дишење, нуди физичка помош и емотивна подршка. Секако и масажа, модули на релаксација…
Ако постои некој кодекс, вака приближно изгледа породување во домашни услови.
Раѓањето бебе во домашни услови бележи пораст во некои земји, како што е Германија. Акушерката Николина Ралевски, која работи во Германија, реши да ни ја демистифицира темата породување во домашни услови.
Во Германија околу 10.000 жени годишно се породуваат дома.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот