X
 20.03.2024 Спорт

Правилото за офсајд може да се смени идната година

Меѓународниот одбор на фудбалска асоцијација (IFAB) може да ги промени правилата за одредување офсајд.

Според новите правила, офсајд-позиција ќе се запише само доколку играч на екипата која е во напад со цело тело е пред последниот играч на противникот.

Иницијатор за промените беше поранешниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер.

Правилото се тестира од ноември 2023 година на младинските турнири во Италија и Шведска. Успехот на експериментот ќе се процени не порано од февруари 2025 година.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Спорт