X
 20.05.2020 Живот

Фасцинантни нови проекти на архитектонската фирма на Заха Хадид

„Заха Хадид Архитектс“ е архитектонска фирма која ја трансформираше современата архитектура. Основана од Заха Хадид, главната цел на фирмата во последните четири години е да ја продолжи визијата на покојната архитектка. Фирмата работи на секакви проекти, од културни локации до инсталации и мебел. Во своето портфолио, фирмата има речиси 1.000 проекти. Судејќи според некои од најновите проекти на фирмата, делото на Заха Хадид ќе се цени уште долго.


Истражувачки центар за нафта на кралот Абдула, Ријад, Саудиска Арабија 

Станува збор за непрофитна институција за истражување на најефикаснкото користење на нафтата. Кампусот голем 70.000 квадратни метри вклучува пет згради, меѓу кои и конференциска сала и библиотека. 


Фото: Истражувачки центар за нафта на кралот Абдул/Zaha Hadid

Меѓународен аеродром во Даксин, Пекинг, Кина

Терминалот од 700.000 квадратни метри вклучува транспортен центар кој е поврзан со Пекинг, но и со националната железница. Аеродромот претставува регионален центар.


Фото: Меѓународен аеродром во Даксин/Zaha Hadid

Кула „Џенерали“, Милано, Италија

Кулата се наоѓа во рамки на јавен парк во Милано. Зградата е поврзана со плоштадите и паркот околу неа.


Фото: Кула „Џенерали“/Zaha Hadid

Стадион „Ал Џануб“, Катар

Ова е првиот стадион одбран за престојното светско првенство во фудбал во Катар во 2022. Фирмата на Заха Хадид го дизајнирала стадионот заедно со „Аеком“.


Фото: Стадион „Ал Џануб“/Zaha Hadid

Шеталиште на реката Елба, Хамбург, Германија

Шеталиштето се наоѓа во делот Нидерхафен во Хамбург. Тоа е долго 625 метри.


Фото: Шеталиште на реката Елба/Zaha Hadid

Кула „Лиза СОХО“, Пекинг, Кина

Кулата има 45 катови и се користи од мали и средно големи претпријатија. Таа се наоѓа во бизнис-делот од Пекинг.


Фото: Кула „Лиза СОХО“/Zaha Hadid

Шопинг-центар „Сити Лајф“, Милано, Италија

Шопинг-центарот вклучува парк со внатрешни и надворешни плоштади, ресторани, кафулиња, продавници и кино. Центарот е голем 32.000 квадратни метри.


Фото: Шопинг-центар „Сити Лајф“/Zaha Hadid

Меѓународен центар за култура и уметност „Чангша Меишиху“, Чангша, Кина

Во рамки на центарот има музеј за современа уметност, театар со 1.800 седишта и сала. Центарот се наоѓа веднаш до езерото Меиши.


Фото: Меѓународен центар за култура и уметност „Чангша Меишиху“/Zaha Hadid

„Илјада музеи“, Мајами, Флорида

Станува збор за кула од 62 ката која се наоѓа до еден од централните паркови во Мајами и има поглед на новите уметнички и научни музеи во градот.Фото: „Илјада музеи“/Zaha Hadid

Хотел „Опус“ во Дубаи, ОАЕ

Хотелот „Опус“ се наоѓа во близина на највисоката зграда во светот. Фирмата на Заха Хадид го претставила дизајнот за хотелот во 2007, а тоа е единствениот хотел во кој Хадид ги дизајнирала надворешниот и внатрешниот изглед.


Фото: Хотел „Опус“/Zaha Hadid

Автор: Ерик Болдвин
Извор: architizer.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот