X
 20.06.2023 Живот

Хотелска соба сместена 420 метри под земјата

Хотелската соба „Дип слип“ (Deep sleep), што во превод од англиски јазик значи „длабок сон“, навистина се наоѓа многу длабоко. Таа се наоѓа дури 420 метри под површината на земјата во поранешен рудник во Велс.

Собата изгледа импресивно, но до неа не може да стигне секој. Потребен е еден час за да се спуштите до неа, а притоа треба да носите заштитна опрема. За да се стигне до собата, прво се пешачи 45 минути на планина. Потоа гостите земаат заштитна опрема и влегуваат во поранешниот рудник. Со гостите патува и придружба, а за време на патувањето гостите се информираат за историјата на локацијата.


Фото: Deep sleep

Самата соба е заштитена со челични врати. Откако ќе влезат, гостите добиваат топол пијалак и топла храна за да се опуштат пред да спијат. Ова искуство го нуди фирмата „Гоу билоу“, која е специјализирана за патнички излети.


Фото: Deep sleep

Интересно е што хотелската соба е самоодржлива, односно електричната струја и интернетот се напојуваат со батерии кои се полнат со мали хидроелектрани во рудникот.

Извор: Green
Насловна фотографија: Deep sleep
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот