X
 20.08.2018 Култура

Најлуксузниот хотел во светот

Хотелскиот комплекс „Ресорт & спа“ со 422 соби и вила што се протега на површина од 270.000 квадратни метри е отворен во 2014 година.

Се наоѓа на јужниот брег на Крим, во градот Јалта, а бил дизајниран од реномираниот британски архитект Норман Фостер, во чија биографија се наоѓаат идејните решенија на Милениумскиот мост во Лондон, њујоршката Харст кула, мадридскиот облакодер Торе Каха.

Рускиот хотел најмногу воодушевува со својот изглед, а заедно со одличната услуга се вбројува меѓу најпрестижните комплекси.

Организацијата „World Travel Awards 2017“ му ја додели првата награда во конкуренција за најдобро луксузно одморалиште.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура