X
 15.10.2021 Живот

Наместо здолништа и високи потпетици, стјуардеси во патики и панталони

И луѓето што никогаш не се качиле во авион и оние што многу пати патувале со авион знаат како изгледаат стјуардесите. Сите сме ги гледале во филмовите и на социјалните медиуми, па знаеме каква облека носат и каков имиџ имаат. Речиси сите стјуардеси, без оглед на авиокомпанијата, носат дводелен костим со тесно сако и кратко здолниште. Често имаат марама околу вратот и капа, а носат високи потпетици.

Униформите на стјуардесите постојано се критикувани дека се непријатни и сексуализирани. Не се безбедни за носење во авиони бидејќи понекогаш се случуваат несреќи и во вонредна состојба високите потпетици и тесните здолништа дефинитивно се пречка.

1
Старите униформи на стјуардесите од „Скајап“

Затоа, украинската авиокомпанија „Скајап“ одлучи да биде меѓу првите што ќе го променат имиџот на стјуардесите и ќе дизајнираат униформа која и понатаму ќе биде дводелен костим, но здолништето ќе биде заменето со широки панталони, а потпетиците со патики.

Иако авиокомпанијата е релативно млада, не се плаши да се ослободи од класичната слика на женски стјуардеси.

2
Новите униформи

- Униформата ја отелотворува идејата за движење. Формата е создадена за активни, храбри - оние што го ценат стилот, реагираат брзо, балансирано, прифаќаат предизвици и наоѓаат излез од секоја ситуација. Оваа облека е за оние што се отворени за нови работи, за оние што ги сакаат патувањата и животот - пишуваат од авиокомпанијата.

2

2

Новата униформа се состои од сако во светлопортокалова боја, панталони со висок струк, патики „најки“ и марама на рамото.

Стјуардесите ќе почнат да ја носат новата униформа на 22 октомври 2021 година, а таа е дело на украинскиот бренд ГУДУ, кој преку портокаловиот костим сакаше да ја отслика главната боја на авиокомпанијата.

5

6

Маријана Григораш, раководителка на одделот за маркетинг на „Скајап“, вели дека сега времињата се променети, жените се променети, па за разлика од конзервативните класици, потпетиците, црвениот кармин и пунџата, сега има нова, помодерна и поудобна слика за шампионите. Слобода, природна убавина, индивидуалност за секој што би сакал да лета, вели таа.

Извор: Bored Panda
Фото: Sky up
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот