X
 20.09.2022 Култура

Филм создаден со вештачка интелигенција награден во Кан

Дигиталниот уметник Гелн Маршал неодамна освои награда од жирито на фестивалот за краток филм во Кан за својот филм „Гавранот“ (The crow). Овој филм е специфичен по тоа што е направен со вештачка интелигенција.

Маршал користел видеозаписи како основа за филмот кои биле ставени во мрежа која користи вештачка интелигенција, а која го поврзала текстот со сликите. Конечно, било направено финално видео кое го претставува филмот.


Маршал е познат по видеото за песната „Voyager“ на „Дафт панк“, кое исто така било направено со помош на вештачка интелигенција. Во иднина Маршал планира да им додаде 3Д-анимација на своите креации со вештачка интелигенција.


За „Гавранот“, тој вели дека ги исполнува сите услови за добивање на престижните награди БАФТА.

- Не подготвив говор, но мечтаам за тоа да ја земам наградата во улога на известувач на вештачката интелигенција и да ѝ кажам на публиката полна со познати ѕвезди дека вештачката интелигенција доаѓа по секој од нив, без разлика дали е актер, режисер, сценограф, костимограф, уметник, композитор и дека сите ќе останат без работа - изјави Маршал.

Извор: Benchmark
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура