X
 20.10.2023 Живот

Астронаут направил неверојатна фотографија од затемнувањето на Сонцето од вселенската станица

Во саботата, на 14 октомври, набљудувачите на небото што беа на брегот на Орегон, југоисточно низ Централна и Јужна Америка, добија уникатна можност да го следат затемнувањето на Сонцето. Месечината го блокира целиот Сончев диск, освен тенка лента однадвор, што овозможи изглед на „огнен прстен“.

Сепак, многу повеќе луѓе видоа делумно затемнување во кое Месечината изгледа како да го гризе Сонцето. Меѓу тие набљудувачи беа и патниците на Меѓународната вселенска станица. Еден од астронаутите што престојуваат таму успеал да направи фотографија од овој уникатен феномен.

vselena

Извор: Space.com
Фото: NASA/Jasmin Moghbeli
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот