X
 21.01.2022 Живот

Градинките апелираат: Не носете ги децата со симптоми на ковид

Доколку се појават какви било симптоми, задолжително известете го воспитниот тим од групата каде што престојува вашето дете. Ве молиме за поодговорно однесување поради влошената состојба со ширење на вирусот, пишува во соопштението на градинките.

Претпазливост и одговорност, со контрола на општата здравствена состојба на децата бараат надлежните во градинките од родителите.
Ако забележат каква било промена кај децата, советуваат да не ги носат во градинка. Вакви препораки од градинките до родителите се испратени поради енормното ширење на омрикон сојот, кој ги напаѓа и децата.

Голем број од детските градинки на своите веб-страници, како и на фејсбук-профилите испратија соопштение во кое ги предупредуваат родителите да бидат претпазливи.

Целиот текст прочитајте го на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот