X
 21.04.2018 Живот

Филипче: Може да ни се вратат искоренети болести поради невакцинирањето на децата

Со години нашата земја имаше одличен степен на вкцинација, но за жал сега не е така, истакна министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка скопскиот Градски парк во парк по повод Светската недела на имунизација.


Според него, постои голем ризик дел од болестите кои со години наназад се искоренети, да се вратат назад, односно да ги донесат патници од земјите каде што тие се присутни и да се заразат невакцинираните деца.

Преземено од деца.мк
Прочитајте на следниов линк

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот