X
 21.09.2018 Забава

Музеј на марихуаната во Лас Вегас

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во Градот на гревот - Лас Вегас.

Во него ќе бидат изложени експонати, како што се стаклен „бонг“ повисок од жирафа и вештачки пупки од марихуана.

Посетителите ќе може да научат нешто повеќе за канабисот и да се сликаат за „Фејсбук“.

Но, никому нема да му биде дозволено да запали џоинт оти во Невада е забранета употреба на опојни дроги на јавно место.

Основачот на музејот, Џеј Џеј Вокер, изјави дека целта е да се дестигматизира употребата на марихуана.

Музејот ќе ги прими првите посетители по речиси 15 месеци откако возрасните лица во Невада добија право да купуваат марихуана за рекреативни цели и приватно, а продажбата досега ги надмина сите очекувања.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава