X
 21.11.2022 Живот

Кина се подготвува да го лансира вселенскиот брод со екипаж „Шенжу-15“

Вселенското летало „Шенгжу-15“ со екипаж и ракета-носач Long March-2F денеска се транспортирани во зоната за лансирање.

Ова го соопшти Кинеската вселенска агенција (CMSA), јави Синхуа.

Објектите и опремата на местото на лансирање се во добра состојба, а проверките на функционалноста пред лансирањето и заедничкото тестирање ќе бидат спроведени според планираното, соопшти CMSA.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот