X
 22.01.2017 Култура

Кои се најчестите имиња во словенските земји?

Популарниот бугарски графички дизајнер Јанко Цветков повторно направи интересна мапа, овој пат со најпопуларните имиња во словенските земји.

Тука се најде и нашата земја во која, според Цветков, најчестото име е Александар. Меѓутоа, податоците од Управата за евиденција на матичните книги од 2016 година, велат дека најчести имиња кај момчињата се Тадеј, Михаил и Јован, додека кај девојчињата Сара, Јана и Калина.

iminja

Во Србија најчестото име е Лазар, а во Босна и Херцеговина Амар.

И Русите го обожаваат името Александар, додека Белорусите Владислав. Украинците најмногу го користат Олександр, Пољаците и Словаците Јакуб, Чесите Јан, а Бугарите Героги.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура