X
 22.06.2018 Живот

Стрес пред испит: Што претставува и како да се справите со него?

Мала доза стрес пред испитот може да биде добра работа затоа што ве мотивира да работите и да учите. Но понекогаш нивото на стрес може да излезе од контрола, особено кон крајот на академската година.

Кога сте под стрес, се вклучува одреден дел од автономниот нервен систем. Првично, ова е добра работа бидејќи со активирање на овој систем се ослободува неврохемискиот адреналин и тоа ве стимулира да започнете да се фокусирате на работата. Но проблемот започнува кога периодите на стрес се продолжени.

Кога ќе се случи тоа, границата на симпатичкиот дел од нервниот систем е постојано вклучена, предизвикувајќи создавање на адреналин во телото. Ова предизвикува повеќе грижи, вознемиреност и депресија, губење на сонот, заборавеност, раздразливост, преоптовареност, исцрпеност и чувство дека сте надвор од контрола. Ова навистина може да влијае врз вашата способност да се подготвите за задачите и испитот и негативно влијае врз нивото на вашите перформанси и чувството на благосостојба.

Што можете да направите?


Едноставен и практичен чекор е да се развие план за акција преку добро подготвување и организирање на вашето време. Ова ќе помогне во решавањето на чувството дека сте надвор од контрола. Вториот чекор е да почнете да ги сфаќате физиолошките реакции што се случуваат во вашето тело и да се обидете да се приспособите.

Како што сугерира самото име, автоматскиот нервен систем не е под ваша директна контрола. Но можете да научите техники што ќе ви помогнат да управувате со тоа како се чувствувате и да се опуштите и смирите. Ако можете да го направите тоа, тогаш вториот дел на автоматскиот нервен систем, парасимпатичкиот дел, може да се вклучи.

stres
Фото: Shutterstock


Техниките за дишење нудат брз и ефективен метод. Тие лесно се учат и можат да се практикуваат кога било и каде било. Трикот е да научите да дишите длабоко.

Може да се обидете да практикувате едноставни техники за дишење и да ги практикувате кога чувствувате дека сте под стрес.

Совесноста е понапредна техника, фокусирана на целосното присуство во моментот и доживување на она што се случува околу вас. Кога ќе научите да го направите ова, ќе откриете дека сте во можност да го фокусирате вашето внимание на задачата што ја имате - во овој случај вашите задачи и испити.

Истражувањата покажуваат дека ова всушност може да ги подобри вашите перформанси и чувството на благосостојба.

Што друго можете да направите?


Позитивна страна на овие техники е дека ве учат да станете свесни за она за кое размислувате во секое време. Честопати мислите се негативни претенденти за неуспех и страв. Откако ќе станете свесни за ова, можете да научите да го претворите негативното размислување во попозитивен став и да му дозволите да тече низ вас наместо да ве контролира.

Балансирањето на начинот на кој го трошите вашето време е исто така важно. Здравата исхрана, физичките вежби, одморот и спиењето се важни за контролирање на нивото на стрес.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот