X
 22.09.2015 Наука

Што би се случило доколку престанеме да јадеме?

Човекот може да живее без храна без да забележи сериозни проблеми, освен глад, до 6 часа. Потоа, започнуваат проблемите.

На почетокот, тие се нервоза и послаба енергија, но веќе до 72 часа, телото започнува да ги користи резервите кога станува збор за енергијата и топи маснотии од телото. Потоа, телото започнува да топи и мускулна маса.

Доколку не јадеме 3 недели, шансите за смрт се големи со оглед на тоа што на телото му недостасуваат витамини и минерали и се појавуваат кардиоваскуларни проблеми, од кои умираат голем дел од луѓето кои страдаат од анорексија.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука