X
 22.10.2019 Политика

„Фејсбук“ објави нови мерки за претседателските избори во САД

Социјалната мрежа „Фејсбук“ подготвува нови мерки за претстојните претседателски избори во САД следната година.

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи медиумите што се контролирани од државата и се обидуваат да манипулираат со расположението на гласачите.

- Се соочуваме со повеќе софистицирани напади од агенти контролирани од државата. Но, верувам дека сега сме многу подобро подготвени отколку за изборите во 2016 година - изјави сопственикот на „Фејсбук“, Марк Закерберг.

Една од новите мерки е дека информациите што доаѓаат од медиумите контролирани од влади на други земји ќе се појават со назнака во која ќе се наведе нивниот извор. Друга мерка е дека кога корисниците ќе се обидат да споделат вест за која е утврдено дека е лажна од страниците за проверка на веродостојноста, ќе биде издадено предупредување дека информацијата е сомнителна.

„Фејсбук“, исто така, објави дека презел дополнителни мерки за да спречи профилите на политичарите и другите учесници во изборниот процес да бидат хакирани или компромитирани од злонамерни лица или организации.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Политика