X
 24.01.2019 Технологија

Кина го забрани „Бинг“

Кина го блокира пребарувачот „Бинг“ на „Мајкрософт“, објави „Њујорк тајмс“.

Тоа беше последниот странски пребарувач што работеше во земјата, иако имаше цензурирани и умерени резултати од страна на компанијата за да ги следи барањата, пишува весникот.

Досега нема информации за причината за одлуката на кинеските власти и дали тоа е привремено или трајно блокирање.

Според „Фајненшл тајмс“, блокирањето му го наредила владата на локалниот државен телекомуникациски оператор Чајна Јуником (China Unicom).

Одлуката се смета за изненадувачкa бидејќи „Мајкрософт“ генерално е во добри односи со кинеските власти.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија