X
 24.03.2020 Здравје

Јавете се на матичен ако имате симптоми за коронавирус - температура, треска, кашлица, отежнато дишење...

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Матичните лекари преку епидемиолошка анкета ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. Доколку треба, преку системот „Мој термин“ тие ќе ви закажат точно време и место за тестирање, информираат од Министерството за здравство.

Од вчера во функција се 14 центри за тестирање на територијата на целата земја за земање брисеви и тие се веќе објавени на страницата на „Мој термин“.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје