X
 24.04.2020 Живот

Кога на децата им стануваат досадни наметнатите содржини

Сите родители и деца од регионот ги имаат речиси истите проблеми додека трае вонредната ситуација поради коронавирусот - ограничено движење, не работат градинките и училиштата, нема играње со другарчињата, бабите и дедовците во изолација, онлајн-настава, работа од дома или од канцеларија... На децата им е различно секојдневието, родителите се во грч да организираат и работа и грижа за децата, да се борат да се зачува здравјето на сите дома, да бидат и родители, и воспитувачи, и педагози, бидејќи, како што вели Бранислава Ќосиќ, една од најпознатите предучилишни воспитувачки во Србија - работата на просветните работници се пресели во домовите.
-Вашата задача како родители е оваа изолација да ја претворите во уживање онолку колку што можете. Ако само малку се препуштите и се обидете да се забавувате и да го исполните денот со смеа, ќе видите дека и не е така страшно. Поставете си го прашањето: Колку во нормални услови воопшто имаме време за своето дете, вели Ќосиќ за Деца.мк.

Нејзините совети и предлози прочитајте ги на овој ЛИНК.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот