24.04.2023 Живот

Безбедносниот појас во автомобилите спасува животи, но дали знаевте дека има и други важни функции?

Повеќето луѓе знаат дека носењето појас е задолжително поради безбедноста, но еден експерт вели дека постојат и други помалку познати функции на безбедносниот појас.

Тик-ток корисникот @chequanlaosi објасни практичен совет кој вклучува проверка на налепницата на безбедносниот појас за да видите кога е произведен автомобилот. Ако датумот на производство не се совпаѓа со датумот на сигурносниот појас, тогаш тоа може да биде знак дека автомобилот учествувал во сообраќајна несреќа.

- 90 отсто од луѓето знаат само да ги врзат безбедносните појаси во автомобилот, но се обложувам дека не знаете дека појасот ги има и овие скриени функции. Прво, кога автомобилот ќе се расипе и ќе мора да туркате, извлечете го појасот до крајот, затворете ја вратата и потоа закачете го на рамото за да можете да го контролирате правецот со едната рака. Второ, кога купувате автомобил, за да не купите поплавен автомобил, можете да го повлечете безбедносниот појас докрај. Погледнете го дното и ако има кал или мирис на мувла, веројатно има вода - вели тој.

Последниот совет што го дава е тоа дека ако сте во сообраќајна несреќа и сте заглавени во автомобилот, можете да го употребите металниот дел од појасот за да удрите во работ од прозорецот на автомобилот и да го скршите за да излезете надвор.

Извор: 6yka.com
Фото: Freepik