X
 04.09.2015 Технологија

"AirPod" - првиот автомобил кој се напојува со воздух

После електричните автомобили и автомобили кои возат сами, пристигнува и првиот автомобил кој се напојува со воздухот.

 

уред


„AirPod“ кој вози на компресиран воздух, има цена од околу 9.000 евра, а може да се наполни на било која бензиска пумпа со помош на компресор за воздух. Полнењето трае само 5 минути и се чини 2 долари во Америка, односно 50 центи ширум Европа.


Неговиот опсег изнесува 128 километри, а неговата максимална брзина е 80 километри на час.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија