X
 24.05.2022 Забава

Дали можете да ја решите оваа математичка задача?

На секои неколку месеци интернет-корисниците поминуваат многу време обидувајќи се да решат вирална загатка или оптичка илузија, секоја пофрустрирачка од претходната.

Неодамна се појави и нов математички проблем, следејќи ја големата традиција на такви „трауматични“ настани, како на пример фамозниот фустан и неговата сина/златна боја.


Ваквите загатки се наменети да ја поделат јавноста. Оваа нова математичка задача изгледа едноставна 8÷2(2+2), иако практично предизвика „граѓанска војна“ меѓу редакцијата на „Esquire“, веб-страницата што ја споделува.

Кaко би ја решиле вие?

Извор: Esquire.com
Фото: Andrew Daniels/Esquire
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава