X
 24.07.2019 Живот

Џијан Емин зборува за детството - другарите, џамлиите, фудбалот на мали голчиња, музиката...

Тој е еден од најзначајните уметници на современата македонска сцена. Мултиинструменталист, аранжер, композитор, диригент... Пред дваесетина години на маалските клупи се дружел со Трта, Црни, Чуро, Пуцвал, Муамет, Неџат, Славе... Денес се дружи и со Дерик Меј, Јуан Аткинс, Вилијам Паркер, Грег Хопкинс, Питер Херберт, Дамо Сузуки, Кирил Џајковски, Тони Китановски... Тоа е Џијан Емин. Музичарот кој со само нему својствена умешност си поигрува со жанровите и со националната филхармонија во „парк ги донесе“ Пинк Флојд и Дејвид Боуви. Денес е име со ценет интернационален потпис, но не заборавил на фудбалот на голчиња, на џамлиите, на ластикот на сестрите, на цртаниот филм во седум и петнаесет, на филмот „Партизанска ескадрила“ и неостварената желба да биде пилот на воен авион. Не заборавил кога бил дете.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот