X
 13.12.2021 Образование

15-годишник од САД веќе има 5 факултетски дипломи

Најмладата личност што дипломирала на Универзитетот во Невада, Лас Вегас, е 15-годишниот Џек Рајко. Тој оваа недела ќе ја прими дипломата, која ќе му биде петта по ред.

Пред две години добил четири дипломи од колеџот „Фулертон“ во Калифорнија и така станал најмлада личност што завршила факултет.

Џејк смета дека ниту едно дете не е исто, па затоа некои деца напредуваат во јавните училишта, додека другите успеваат со домашно образование. Затоа, тој мисли дека образованието треба да биде избор на детето.


Извор: Studentski
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование