X
 24.11.2019 Живот

Одгледуваат лососи среде пустина

Среде пустина во Дубаи, во огромни рибници се создадени услови за одгледување лосос, риби чие природно живеалиште се северните води.

За Дубаи, каде што се наоѓа највисоката кула во светот, каде што има вештачки острови и затворен ски-центар, овој амбициозен проект не е невообичаен.

Проектот за одгледување лососи и други риби што се користат за подготовка на суши е почнат уште во 2013 година.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот