X
 25.05.2023 Живот

Објавена листа со најмизерните земји за 2022 година - на кое место е Македонија?

Стив Ханке, професор по применета економија на Универзитетот „Џонс Хопкинс“, составил листа со најмизерните земји за 2022 година.

Резултатите се комбинација од нивото на невработеност (помножено со два), инфлацијата и стапките на кредитирање на банките минус годишната процентуална промена на реалниот БДП по глава на жител.

На првото место на листата на Ханке се најде Зимбабве, чиј „индекс на мизерија“ е 414,7. Како најголем фактор за лошата состојба во оваа земја се наведува инфлацијата.

1

Македонија се најде на 39. место со „индекс на мизерија“ од 50,4 благодарение на невработеноста.

Кога станува збор за другите земји во регионот, Црна Гора е на 34. место, Србија на 54. место, Албанија на 97. место, Хрватска на 98. место, Словенија на 118. место, а Босна и Херцеговина на 18. место.

Последното место го зазеде Швајцарија, чиј „индекс на мизерија“ е 8,518.

mizerni

ТУКА можете да ја погледнете целата листа.

Извор: Klix.ba
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот