X
 25.06.2021 Забава

6 трикови: Забавни начини за изострување на мозокот

Не можете да се сетите на името на наставникот од второ одделение или што сте јаделе за вечера? Ако е така, тоа е природно: и долгорочната и краткорочната меморија имаат тенденција да се влошуваат со текот на старењето. Колку повеќе невролозите учат за овој процес на распаѓање, толку повеќе трикови откриваат за да го забават - па дури и да го променат процесот.

Ова се шест трикови за да ја отстраните вашата когнитивна магла.

1. Разбудете се и помирисајте рузмарин

Научниците открија дека аромите можат длабоко да влијаат на когнитивните способности на луѓето. Во истражување од 2003 година, психолозите побарале од 144 волонтери да извршат серија долгорочни спомени, работна меморија и тестови за внимание и реакција; некои испитаници работеле во кабина без мирис, некои во кабина со есенцијално масло од рузмарин, а други работеле во кабини со мирис на масло од лаванда.

Се покажа дека оние во кабините внесени со рузмарин покажале значително подобра долгорочна и работна меморија.

2. Храна за размислување

Секој се надева дека староста ќе му биде добра. Научниците велат дека добрата исхрана е една од главните разлики помеѓу оние кои се живи на 70 години и оние кои изгледаат несигурни на 40 години. За да ја одржувате вашата меморија млада, со оглед на тоа што мозокот старее, научниците препорачуваат јадење храна богата со антиоксиданси, како што се боровинки, јаболка, банани, темно зелен зеленчук, лук и моркови.

mozok
Фото: Freepik

3. Џвакајте и само џвакајте

Никој не знае зошто, но истражувањата покажуваат дека гумата за џвакање ја зголемува меморијата. Истражување спроведено во Обединетото Кралство од 2002 година открива дека гумата за џвакање има значително подобар ефект врз тестовите и на долгорочна и на краткорочна меморија отколку на луѓето со празни усти.

4. Игри за мозокот

За да го одржувате мозокот во форма, натерајте го да размислува. Напорното размислување навистина ја изострува вашата меморија и спознание. Како што се собраа доказите за тоа, огромен број програми за „фитнес на мозокот“ пристигнаа на пазарот. Вклучете се.


5. Издвојте доволно време да спиете


Кога светлата ќе се изгаснат, вашиот мозок продолжува да работи. Додека спиете, вашиот мозок репродуцира спомени и ги консолидира за долгорочно складирање.

Тоа го покажуваат и истражувањата на лабораториски стаорци. Додека стаорците спијат, два региона на мозок - хипокампусот и медијалниот префронтален кортекс, регион вклучен во наоѓање спомени од далечното минато поминува низ забрзана верзија на дневните настани. Се верува дека процесот е важен за обединување и уредно отстранување на овие новосоздадени спомени.

Како резултат, прескокнувањето на ноќниот сон ќе предизвика мешање или губење на вашите нови мемориски датотеки, а подоцна ќе биде скоро невозможно да ги вратите.

6. Одете колку што е можно повеќе

Физичките вежби не само што помагаат во градењето на мускули, туку и ја зајакнуваат сивата материја. Истражувањата покажуваат дека центарот за меморија во мозокот наречен хипокампус се намалува со возраста, но истражување од 2011 година открило дека постарите возрасни кои пешачат всушност добиваат волумен на хипокампус.

Извор: Svijetkulture.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава