X
 25.08.2021 Култура

Џиновска кукла шета низ Европа како симбол на девојките-бегалки од Сирија

Кукла од 3,5 метри тргна од Турција кон британскиот град Манчестер, каде што треба да пристигне во ноември 2021 година, откако ќе ја прошета цела Европа.

Амал, кукла што претставува 9-годишна девојка-бегалка од Сирија која ја бара својата мајка, е симбол на сите девојчиња.

Прошетката на џиновската кукла е дел од уметничкиот проект со кој уметниците сакаат да привлечат внимание кон проблемот со миграцијата.


Извор: BBC
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура